wtorek, 21 maja 2013

Mistrzowie origami


Akira Yoshizawa - jako pierwszy zaczął tworzyć nowe Origami. Według źródeł stworzył blisko 50 tys. nowych modeli. Upowszechnił je organizując różne wystawy i pokazy, wynalazł również wiele nowych technik i odkrył nieznane dotąd możliwości, które tkwiły w sztuce Origami. 


 John Montroll -  wielki twórca i miłośnik Origami. Jest on również autorem wielu książek dotyczących Origami. Tworzy on niepowtarzalne wzory, projektuje nowe bazy, zaskakuje nietypowymi zgięciami. Większość jego modeli wymaga od osoby, która układa, doświadczenia i spostrzegawczości .

Rekordy Guinessa w origami.


Największy żuraw origami

Największy na świecie żuraw stworzony z papieru miał rozpiętość skrzydeł 81,94 m. Został stworzony na Hiroshima Shudo University w Japonii, w dniu 29 sierpnia 2009 roku. 

 Najmniejszy żuraw origami

Kwadrat 1 mm na 1 mm został użyty do złożenia żurawia przy użyciu mikroskopu i igły do szycia przez profesoraWatanabe w Nigata University w Japonii.

Tuwim w sztuce origami


31 maja 2013r. Polskie Centrum Origami – Oddział w Łodzi organizuje dla dzieci  z przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych do udziału w warsztatach origami oraz konkursie „Para - buch! Koła - w ruch!”  

Ciekawostka :)

Origami to świat czarów i głębokiej mądrości filozoficznej, świat przekazywany z pokolenia na pokolenie. Choć dzisiaj Japonia postawiła na szybki rozwój ekonomiczny oraz gospodarczy, nikt nie ma zamiaru porzucić tej pięknej sztuki składania papieru. Żeby w Japonii zdać egzamin do wyższej szkoły artystycznej, należy wykazać się umiejętnością sztuki origami. Podobnej wiedzy i umiejętności wymaga się od dziewcząt, które ubiegają się o pracę stewardessy. Origami stało się jednym z niezbędnych elementów wychowania dziecka, dlatego też już w przedszkolu uczy się dzieci Origami. Dzięki temu rozwija jego fantazje, pokazuje mu świat poprzez umożliwienie samodzielnego tworzenia. Wymaga od dziecka precyzji składania, koncentracji – poszczególne czynności wykonuje się ściśle, w określonej kolejności. Origami nie potrzebuje żadnych specjalnych narzędzi. Potrzebujesz jedynie papier i obie ręce, które z czasem stają się coraz bardziej sprawne :). W sztuce Origami jest również jak w życiu.- im głębiej się w nią wnika, tym bardziej ma większa wartość.